Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ogniwo fotowoltaiczne, terminologia.
Termin fotowoltaika inaczej nazywana PV, pochodzi od procesu przekształcania światła, to znaczy fotonów, w prąd, czyli napięcie. Jest to efekt fotowoltaiczny.
Aby zrozumieć działanie paneli fotowoltaicznych należy przytoczyć podstawowe pojęcia techniczne:
1. Ogniwo fotowoltaiczne – element półprzewodnikowy, w którym w wyniku zjawiska fotowoltaicznego następuje konwersja energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
W półprzewodnikowych złączach typu p-n pod wpływem fotonów, o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury do obszaru p. To z kolei doprowadza do wystąpienia różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.
Ogniwo fotowoltaiczne produkowane jest z krzemu, germanu oraz selenu. Z szeregowych połączeń ogniw solarnych zostają utworzone panele słoneczne. Panele fotowoltaiczne są podstawowym elementem każdej budowanej instalacji PV i zbudowane są z różnych ogniw fotowoltaicznych w zależności od rodzaju i wielkości [1].
Pod względem funkcjonalnym ogniwo fotowoltaiczne jest diodą półprzewodnika.
Następną istotną kwestią mającą wpływ na uzyskiwaną energię jest:
2. Temperatura pracy ogniwa.
W przypadku przekroczenia temperatury powyżej 25°C, dalszy przyrost temperatury ogniwa przyczynia się do spadku mocy maksymalnej. Z kolei w momencie, gdy temperatura jest niższa niż 25°C, dodatkowy spadek temperatury wpływa na wzrost mocy maksymalnej. Z tego wynika, że zbyt wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na działanie ogniw, a tym samym paneli fotowoltaicznych.
W celu zapewnienia prawidłowego działania ogniw istotny jest zatem system chłodzący np. w postaci ustawienia paneli montowanej instalacji na dachu budynku aby zapewnić odpowiedni przepływ chłodniejszego powietrza.
Źródła:
[1] Krac E., Górecki K., Modelling Characteristics of Photovoltaic Panels with Thermal Phenomena Taken into Account, Gdynia 2013 r., s. 1., [2] Własne materiały, [3] https://tomtronix.pl/Opracowanie: Zanenergy Poland