Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Instalacja on grid/off grid – rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: podłączone do sieci (on grid), niepodłączone do sieci, wyspowe (off grid).
- instalacja on grid – energia elektryczna z modułów w postaci prądu stałego jest zamieniana przez falownik (inwerter) na prąd przemienny o odpowiednich parametrach akceptowalnych przez naszego operatora energetycznego (OSD), np. PGE i wprowadzana do wewnętrznej instalacji budynku z możliwością wypływu do publicznej sieci energetycznej.
- instalacja off grid – energia elektryczna z modułów w postaci prądu stałego jest zamieniana przez falownik (inwerter) na prąd przemienny o odpowiednich parametrach. Nadwyżki energii wykorzystywane mogą być do ładowania akumulatorów w celu próżniejszego wykorzystania zgromadzonej energii. Falownik zasila tylko obwody odseparowane od sieci publicznej.
Zalety i wady instalacji on grid
ZALETY: instalacja przynosi oszczędności w zużyciu energii oraz ewentualne dochody związane ze sprzedażą energii, tańszy wariant instalacji w porównaniu z off grid, w teorii prosty układ = mała awaryjność.
WADY: w razie braku odnawialnego źródła energii zasilana tylko z sieci, moc instalacji może być ograniczona przez OSD, brak napięcia w sieci=rozłączenie instalacji.
Zalety i wady instalacji off grid
ZALETY: pełna niezależność energetyczna, brak wpływu na pracę naszej sieci zewnętrznej,
WADY: konieczność stosowania urządzeń do przechowywania energii znajdujących się w odpowiednich dla nich warunkach pracy, urządzenia akumulatorowe magazynujące energię wymagają cyklicznej wymiany (to dodatkowy koszt eksploatacyjny), inne przewymiarowanie instalacji w porównaniu do instalacji off grid (mniej korzystne finansowe dla inwestora).
Który system wybrać?
Naszym zdaniem nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli chodzi o koszt instalacji to zdecydowanie warto zastanowić się nad instalacją on grid. Trzeba pamiętać, iż w przypadku instalacji off grid trzeba ponieść dodatkowy koszt związany z magazynowaniem energii (zakup właściwego urządzenia). Instalacja on grid jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Jednak instalacja off grid jest rozwiązaniem przyszłościowym. Koszt takiej instalacji na pewno będzie spadać. Jest to spowodowane rozwojem technologii, koniecznością odciążenia naszego systemu energetycznego. Ponadto instalacje off grid można polecić w przypadku obiektów odciętych od infrastruktury takich jak np. domki letniskowe w górach. Należy również pamiętać, że można korzystać z różnych form magazynowania energii różniącej się czasami znacznie kosztami zastosowania np. energię z PV można wykorzystać do ładowania samochodu elektrycznego, ogrzewania Ciepłej Wody Użytkowej w naszym domu. Nie trzeba koniecznie wykorzystywać magazyn energii.
Źródła:
[1] https://pixabay.com,Opracowanie Zanenergy Poland