Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jak działa elektrownia słoneczna?
D ziałanie elektrowni słonecznej oparte jest na efekcie fotowoltaicznym, czyli zjawisku polegającym na powstaniu siły elektromotorycznej półprzewodniku pod wpływem promieniowania słonecznego.
Z jakich elementów składa się elektrownia słoneczna?
Elektrownia fotowoltaiczna składa się z:
- modułów fotowoltaicznych,
- okablowania,
- konstrukcji wsporczej pod panele,
- inwertera (falownika),
- zabezpieczeń elektrycznych po stronie DC (prądu stałego), AC (prądu przemiennego).
Moduł fotowoltaiczny
Moduł PV (bateria słoneczna, panel fotowoltaiczny) – zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zbudowany z ogniw fotowoltaicznych.
Istnieje wiele rodzaje modułów fotowoltaicznych. Każdy rodzaj paneli ma inne zalety, może znacznie różnić się cenowo.
Najpopularniejszy podział to: moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne.
Inwerter
Urządzenie zamieniające napięcie i prąd stały z generatora PV na napięcie i prąd przemienny o parametrach zgodnych lub zbliżonych do napięcie i prądu w sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. Falownik należy dopasować do ilości modułów fotowoltaicznych. Istnieje falowniki współpracujące z wieloma panelami jak również jednym tzw. mikroinwertery.
Konstrukcja wsporcza pod panele
Zamontowanie paneli na dachu lub gruncie wymaga zastosowania odpowiedniej konstrukcji wsporczej różniącej się cenowo. Rodzaj konstrukcji wsporczej zależy od orientacji paneli oraz rodzaju pokrycia dachowego tzn. na blachodachówkę będzie inna niż na blachę trapezową.
Kompletną instalację PV posiada w sprzedaży ZanEnergy Poland
Filmy z montażu takiej instalacji można znaleźć na naszym kanale YT.
Źródła:
[1] https://pixabay.com, [2] Własne materiałyOpracowanie: Zanenergy Poland